O tym, że niepozorne śruby różnią się między sobą, wie niemal każdy, kto kiedykolwiek musiał wykonać prostą pracę wykończeniową. Nie zawsze mamy jednak świadomość tego, o jak dużych różnicach jest tu mowa, a co za tym idzie – jak duże jest też zapotrzebowanie na punkty sprzedaży, w których można zaopatrzyć się w wiele rodzajów śrub.
Klasy wytrzymałości śrub
Klasy wytrzymałości śrub informują nas nie tylko o ich wytrzymałości mechanicznej, ale i o pewnych właściwościach materiałowych. Przydają się nie tylko profesjonalistom, ale i amatorom, bo śruba, która nie ma odpowiedniej klasy może nie poradzić sobie z utrzymaniem konstrukcji mającej się na niej opierać. Najbardziej popularnymi w sprzedaży są śruby o klasie 4.6. Nie są one przesadnie wytrzymałe ani na rozciąganie, ani na ścinanie, można więc korzystać z nich przede wszystkim tam, gdzie pojawiają się jedynie niewielkie wymagania wytrzymałościowe. Jeśli więc szukamy śrub wykorzystywanych w konstrukcjach maszyn, a także rozwiązań odpowiednich do urządzeń przemysłowych, znacznie bezpieczniejszym posunięciem będzie postawienie na rozwiązania o klasie 8.8.
Profesjonaliści przeważnie sięgają po śruby o klasie 10.9. To właśnie je znajdziemy w konstrukcjach mostów, znajdują jednak zastosowanie także w maszynach rolniczych. Nawet ta klasa nie jest jednak najwyższą. Jeśli tworzymy połączenia o szczególnie wysokich wymaganiach wytrzymałościowych, najlepszą opcją wydaje się skorzystanie ze śrub klasy 12.9. To właśnie one pojawiają się choćby w konstrukcjach morskich i lotniczych oraz w szeroko rozumianym przemyśle wojskowym.
Twardość śrub i jej znaczenie
Choć przeważnie sprawdzamy przed zakupem rozmiar śruby oraz to, z jakiego materiału jest wykonana, profesjonaliści nie zapominają także o jej twardości. Twardość informuje zarówno o wytrzymałości na nacisk, jak i naprężenie, jest więc ściśle powiązana z klasą wytrzymałości wspomnianą powyżej. Należy jej szukać na łbie elementu złącznego. Stosując pewne uproszczenie można przyjąć, że im wyższe jest zastosowane oznaczenie, tym wyższa jest również twardość konkretnej śruby. Ma to duże znaczenie także dla amatorów. Odpowiednio wysoka twardość jest przecież gwarantem tego, że nie dojdzie ani do zerwania śruby, ani do jej odkształcenia się, co bywa dość częstym zjawiskiem podczas jej dokręcania. Twardość mówi nam też o tym, jak solidnie wykonana jest śruba.
Śruby – przegląd zastosowań
Śruby są znane przede wszystkim jako elementy łączące i tak są też wykorzystywane. Stosuje się je jednak nie tylko podczas wykonywania połączeń elementów konstrukcyjnych w budownictwie, ale również w trakcie prac przeprowadzanych w domowym zaciszu. Sięga się po nie choćby podczas skręcania szaf, stołów i łóżek. Oczywiście, nie zawsze wykorzystuje się w tym celu ten sam rodzaj śrub. Nic zatem dziwnego, że dużą wagę przykłada się dziś do ich pochodzenia i miejsca zakupu. Tu najbardziej rekomendowana jest hurtownia www.alamet-zamocowania.pl – miejsce, w którym śruby w imponującej ilości znajdą nie tylko profesjonaliści, ale również amatorzy. Przejdź do działu https://www.alamet-zamocowania.pl/sruby-c-1.html i zapoznaj się ze szczegółami oferty śrub.