Skip to content

Blog Czasodzieje

Ponadczasowy blog o wszystkim co ważne

  • Strona główna
  • Budownictwo & Wnętrza
  • Kuchnia & Gotowanie
  • Kultura & Rozrywka
  • Poradniki
  • Technologie
  • Zdrowie & Uroda
blondynka z długimi włosami
Zdrowie & Uroda
Domowe sposoby na rozjaśnianie włosów farbowanych
rozmaite śrubki
Budownictwo & Wnętrza
Ciekawostki na temat śrub – klasy wytrzymałości, twardość, zastosowania
uśmiechnięta młoda kobieta
Budownictwo & Wnętrza
Komplety wypoczynkowe ze skóry naturalnej i ich zalety
praca zdalna
Technologie
Sprzęt komputerowy przystosowany do pracy hybrydowej
drukarka na biurku
Technologie
Zamienniki do drukarek – czy warto?
skórzana torebka lub plecak
Poradniki
Czym wyczyścić skórzaną torebkę?
businesswoman-analizuje-dokumenty

Na czym polega pełna księgowość?

Posted on 2022-07-092022-07-09 By Redakcja Brak komentarzy do Na czym polega pełna księgowość?
Poradniki

Bez względu na to, jak duża jest nasza firma i jakiej gałęzi rynku poświęca najwięcej uwagi, jej obowiązkiem niezmiennie pozostaje ewidencja prowadzonych operacji gospodarczych. Może ona odbywać się na co najmniej kilka sposobów. Wybór jest przywilejem przedsiębiorcy, choć należy pamiętać o tym, że polskie prawo gospodarcze nakłada na wielu z nich pewne ograniczenia. Jednym ze sposobów rejestracji kolejnych zdarzeń gospodarczych jest pełna księgowość. Warto więc dowiedzieć się czegoś więcej na jej temat.

Kto musi skorzystać z pełnej księgowości

Każda firma, jeśli tylko tego chce, może zdecydować się na skorzystanie z pełnej księgowości. Warto jednak pamiętać, że polskie prawo mówi również o takich podmiotach, które nie mają wyboru. Przepisy obligują je do prowadzenia rachunkowości w jej pełnym wymiarze. Z sytuacją taką mamy do czynienia, między innymi, w odniesieniu do spółek akcyjnych, spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek komandytowych oraz komandytowo-akcyjnych. Na pełną księgowość muszą też zdecydować się wszystkie te firmy, które mogą pochwalić się rocznym przychodem w wysokości przynajmniej 2 milionów euro. W tym ostatnim przypadku dobrze jest podkreślić, że prawo dopuszcza też sytuację odwrotną. Jeśli w danym roku przychód firmy był mniejszy niż 2 miliony euro, a dany podmiot ma prawo do korzystania z uproszczonej księgowości, ma możliwość zrezygnowania z księgowości w jej pełnym wymiarze. Co warte zaznaczenia, wiele firm chętnie korzysta z tej opcji.

Pełna księgowość w teorii i w praktyce

Pełna księgowość jest wyjątkowo rozbudowanym systemem ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych. Nikogo nie powinno więc zaskakiwać to, że jako taka budzi duże obawy. Nie ma tu zresztą miejsca na oszukiwanie się. Jeśli ma być prowadzona dobrze, konieczna jest nie tylko dokładność i skrupulatność, ale również wiedza rachunkowo-podatkowa stojąca na wysokim poziomie. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy przeważnie nie decydują się na samodzielne prowadzenie pełnej księgowości. Znacznie częściej wybierają opcję polegającą na oddaniu ksiąg rachunkowych firmy biurom rachunkowym jak https://tax-bonus.com.pl odpowiedzialnym za świadczenie usług z zakresu księgowości. Trudno im się dziwić. W tym konkretnym przypadku nawet drobny błąd jest w stanie generować ogromne koszty, trzeba też ściśle pilnować terminów np. składanie sprawozdań, za przekroczenie których mogą grozić przedsiębiorcy ogromne kary finansowe.

Najważniejszym dokumentem związanym z pełną księgowością są tak zwane księgi rachunkowe. W ich skład wchodzi przynajmniej kilka elementów. Mamy zatem do czynienia z dziennikiem, księgą główną, księgą pomocniczą oraz z zestawieniem obrotów i sald. Zamknięcie ksiąg ma miejsce wraz z zamknięciem roku obrotowego, choć mówimy tu o regule, od której istnieją wyjątki. Można zamknąć je szybciej likwidując działalność gospodarczą lub zmieniając jej formę.

pracownik-przeglada-dokumenty-firmowe

Po co prowadzi się księgi rachunkowe?

O tym, że księgi rachunkowe powinny być prowadzone dokładnie i skrupulatnie, wie każdy z nas. Nie każdy jest jednak w stanie odpowiedzieć na pytanie o to, dlaczego jest to tak ważna kwestia. Warto więc przypomnieć, że choć pełna księgowość jest prowadzona po to, aby we właściwy sposób rozliczać się z urzędem skarbowym, informacje znajdujące się w księgach mogą okazać się ważne także dla zarządu spółki. To właśnie one umożliwiają ustalenie, jak wygląda kondycja rachunkowa firmy. Są więc nieocenione wtedy, gdy planuje się zmiany w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Ich przejrzystość pozwala tez na wyciągnięcie wniosków dotyczących aktualnej pozycji firmy na rynku. Uważny czytelnik może też, w oparciu o księgi rachunkowe, określić przyszłe losy danego podmiotu.

Nawigacja wpisu

❮ Previous Post: Nowoczesny salon w pigułce
Next Post: Zamienniki do drukarek – czy warto? ❯

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy

  • Ciekawostki na temat śrub – klasy wytrzymałości, twardość, zastosowania
  • Sprzęt komputerowy przystosowany do pracy hybrydowej
  • Komplety wypoczynkowe ze skóry naturalnej i ich zalety
  • Zamienniki do drukarek – czy warto?
  • Na czym polega pełna księgowość?

Najnowsze komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

Copyright © 2023 Blog Czasodzieje.

Theme: Oceanly News by ScriptsTown