Urządzanie kuchni wymaga od nas troski o szereg spójnych ze sobą rozwiązań. Jednym z nich jest bateria kuchenna. Początkowo może się nam wydawać, że nie jest ona najważniejszym elementem tego pomieszczenia. Doświadczenia osób, które zlekceważyły kwestie związane z jej zakupem nakazują nam jednak zastanowić się nad tym, czy takie podejście jest właściwe. Korzystamy z niej przecież codziennie, ignorowanie roli, jaką ma do odegrania jest więc co najmniej niewłaściwe.
Po pierwsze – montaż
Jedną z najważniejszych kwestii, jakie powinniśmy brać pod uwagę szukając odpowiedniej baterii kuchennej jest ta, która odnosi się do jej montażu. Tu za najbardziej klasyczny uznawany jest podział na modele stojące oraz naścienne. Kuchenne baterie stojące są przeważnie przymocowywane do blatu kuchennego. Często pojawia się też możliwość zainstalowania ich w samym zlewozmywaku. Baterie naścienne są uważane za bardziej klasyczne. Montuje się je bezpośrednio do ściany, która przylega do zlewu.
Szukając najwłaściwszego rozwiązania, w pierwszej kolejności powinniśmy przyjrzeć się krytycznie samemu zlewozmywakowi. Często jego kształt i umiejscowienie mają większe znacznie niż nasze własne upodobania. Jeśli więc kupiliśmy model z otworem przeznaczonym na baterię, decyzja została właśnie podjęta. Tu warto zresztą podkreślić, że baterię dobrze jest kupować razem ze zlewozmywakiem. Owszem, producenci starają się unifikować wielkość otworów, nadal mamy jednak do czynienia z pewnymi różnicami, a te potrafią być dość kłopotliwe.
Po drugie – zasięg i kształt
Dopasowanie baterii do zlewozmywaka jest ważne. Nie powinniśmy jednak zapominać o tym, że to my będziemy z niej korzystać, a tym samym, powinna ona odpowiadać także naszym potrzebom. Szukając baterii dobrze jest wymierzyć zlew. Pozwoli to na stwierdzenie, czy interesuje nas jeden z krótszych, czy też z dłuższych modeli. Jeśli nasz zlew jest dość duży, dobrym pomysłem może być zainwestowanie w baterię z wyciąganą wylewką. Jest ona nieco droższa niż klasyczne rozwiązania, nie ma jednak sobie równych, jeśli chcemy ułatwić sobie pracę. Osoby częściej korzystające ze stosunkowo dużych naczyń, z pewnością docenią baterie charakteryzujące się większym kątem nachylenia.
Po trzecie – możliwość oszczędzania wody
Od lat zwraca nam się uwagę na to, że podchodzimy do wody dość nonszalancko, a przecież mamy do czynienia z zasobem, który dość szybko może ulec zużyciu. I choć nadal nie wszyscy zdają się to rozumieć, coraz większa grupa kupujących baterie kuchenne zadaje sprzedawcom pytanie o to, jak konkretne rozwiązania mogą przyczynić się do ograniczenia zużycia wody. Okazuje się, że jest na to przynajmniej kilka sposobów.
Normą jest choćby zakup baterii jednouchwytowych, dzięki którym szybciej można ustawić właściwą temperaturę wody oraz jej odpowiednie ciśnienie. W sprzedaży nadal dostępne są modele z dwoma pokrętłami, liczba ich zwolenników systematycznie jednak maleje. W modzie są dziś także baterie wyposażone w termostat, dzięki któremu nie stajemy przed koniecznością każdorazowego ustawiania temperatury wody. Modele z termostatem nadal są dość drogie, wiele osób podkreśla jednak, że wyższe koszty ich zakupu są łatwiejsze do zniesienia, gdy pomyśli się o niższych rachunkach za zużycie energii elektrycznej, jakich możemy się spodziewać w przyszłości.
Po czwarte – estetyka
O atrakcyjnym wyglądzie baterii kuchennych wspomina się zwykle na samym końcu. Nie można jednak nie zgodzić się z tym, że również on jest niezwykle ważny. Warto dbać o spójność stylistyczną baterii oraz innych elementów wyposażenia kuchni. Zawsze jednak na pierwszym miejscu dobrze jest stawiać nasze własne upodobania w tym zakresie.