Bez względu na to, czy jesteśmy zwolennikami stylu minimalistycznego, czy też preferujemy klasyczne rozwiązania, z pewnością wyobrażenie sobie salonu bez mebli wypoczynkowych przychodzi nam z trudem. O ile jednak zgadzamy się z tym, że warto się w nie zaopatrzyć, o tyle wcale nie jesteśmy równie zgodni wtedy, gdy szukamy odpowiedzi na pytanie o to, z jakiego tworzywa powinny być wykonane.
Dziś w sprzedaży dominują komplety wypoczynkowe ze skóry naturalnej i sztucznej, nadal modna jest jednak również tapicerka. Warto przyjrzeć się więc kolejnym rozwiązaniom szukając odpowiedzi na pytanie o to, czym się charakteryzują.
Komplety wypoczynkowe ze skóry naturalnej i ich zalety
Osoby, które nie wyobrażają sobie innych mebli wypoczynkowych niż skórzane, często powołują się na tradycję. Skóra w salonie to rozwiązanie, które gości tam od lat. Od lat też trudno nie zgodzić się z tym, że nie ma szans na jego wyjście z mody. Czy jednak mamy do czynienia z jedyną zaletą mebli skórzanych w salonie? Oczywiście, że nie. Jest ich co najmniej kilka.
Meble skórzane to idealna opcja, gdy stawia się na wygodę. Skóra nieustannie „pracuje”, dopasowuje się więc do kształtu naszego ciała nie odkształcając się, jak robią to inne materiały.
Meble wykonane ze skóry doskonale radzą sobie ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Nie nagrzewają się nawet podczas upalnego lata, bo nie pochłaniają promieni UV. Można je docenić także zimą, gdy dłużej utrzymują ciepło.
Wbrew obawom wielu osób, meble wypoczynkowe ze skóry zaliczane są do tych, których czyszczenie nie jest trudnym zadaniem. Co więcej, jeśli czyścimy je regularnie, możemy liczyć na to, że stosowanie wody z mydłem okaże się w ich wypadku wystarczające.
Skórzane meble salonowe to doskonała opcja dla alergików. Nie pochłaniają kurzu i roztoczy z taką łatwością, jak inne obicia mebli, z którymi mamy do czynienia.
Czy komplety wypoczynkowe ze skóry naturalnej mają wady?
Trudno o rozwiązania idealne, które byłyby wolne od jakichkolwiek wad. Dla nikogo zaskoczeniem nie powinno być więc to, że o wadach można mówić również w kontekście tych mebli, które zostały wykonane ze skóry. Najpoważniejszą jest cena. Zawsze jest ona wyższa od tej, jaka charakteryzują się komplety ze skóry naturalnej oraz te, które wykonano z materiału. Bardzo często jest ona zresztą na tyle dużym wyzwaniem, że przyczynia się do rezygnacji z tego rozwiązania.
Pewnym problemem związanym z meblami wypoczynkowymi ze skóry jest również powiązanie poziomu zadowolenia z nich z charakterystyczną dla nich jakością. Może się wydawać, że kupując meble ze skóry naturalnej możemy mieć pewność, że nie mają one sobie równych. Niestety, okazuje się, że nie jest to wcale oczywiste. Dużą rolę odgrywa staranność ich wykonania, w tym zwłaszcza troska, jaką producent mebli wkłada w zabezpieczenie skóry. Jeśli już na tym etapie pojawiają się nieprawidłowości, o wielu zaletach typowych dla mebli skórzanych zwyczajnie nie może być mowy. Niestety, osoby, które nie mają doświadczenia związanego z produkcją mebli skórzanych, zwykle nie są też w stanie gołym okiem ocenić tego, na ile starannie są one wykonane. Jednym rozwiązaniem problemu jest więc stawianie przede wszystkim na te meble wypoczynkowe, które są częścią oferty najbardziej znanych producentów.
Sztuczna skóra – coraz ciekawsza alternatywa
Meble wypoczynkowe do salonu z tak zwanej sztucznej skóry nie są rozwiązaniem nowym. Przez wiele lat nie brano ich jednak poważnie pod uwagę zastanawiając się nad tym, po jakie rozwiązania sięgać, gdy skóra naturalna wydaje się za droga. Wynikało to, przede wszystkim, z nienajlepszej sławy, jaką cieszyła się sztuczna skóra opisywana nie tylko jako tańsza, ale i jako zdecydowanie mniej wytrzymała niż jej naturalny odpowiednik.
Ostatnie lata można jednak z powodzeniem uznać za czas zmian. Jakość eko skóry poprawia się na naszych oczach, a tym samym komplety wypoczynkowe wykonane z jej użyciem również są postrzegane jako coraz bardziej atrakcyjne. Charakteryzuje je solidność wykonania, ciekawa kolorystyka i długa żywotność. Nadal możemy też mówić o typowej dla nich przystępności cenowej.